Namai » Valstybinė veikla » Politinė veikla » Politinė veikla » Generolas Tadas Kosciuška

Generolas Tadas Kosciuška

Generolas Tadas Kosciuška

Užveskite pelę

Cardon, Anthony (1772–1813). Pagal Cosway, Richard (1742–1821). Generolas Tadas Kosciuška. 1798. Popierius, litografija. 26 x 30,5 cm.

Oginskių sąsajos su Tadu Kosciuška(1746–1817) gerai žinomos – Mykolas Kleopas Oginskis (17651833) buvo aktyvus 1794 m. sukilimo dalyvis, rėmė pasipriešinimą finansiškai, energingai telkė ginkluotąsias pajėgas ir joms vadovavo. M. K. Oginskis buvo asmeniškai susitikęs su T. Kosciuška Varšuvoje, ir šis susitikimas jam paliko neišdildomą įspūdį, kurį aprašė Atsiminimų I tome.

Daugiausiai yra paplitę oficialūs T. Kosciuškos portretiniai atvaizdai, tapyti ar grafiniai jų variantai. Kelios litografijos yra ir Oginskių kolekcijoje. Tuo tarpu šis portretas – vienas originaliausių. Jame vyriausiasis vadas įamžintas viešnagės Londone metu, kur trumpai buvojo 1797 m., prieš išvykdamas į Ameriką. Romantizuotas atvaizdas sukurtas pagal R. Cosway paveikslą. Atspaude įrašyta trumpa poema, pašlovinanti generolą (aut. – anglų poetė Anna Maria Porter). T. Kosčiuška buvo populiarus tarp Anglijos romantikų poetų – savo kūryboje jį aukštino Coleridge‘as, Keatsas ir Byronas. Tarp mažiau žinomų šiandien, tačiau populiarių savo laikotarpiu buvo ir A. M. Porter bei jos sesuo Jane Porter, vėliau parašiusi garsųjį veikalą Thaddeus of Warsaw (1803). O šis atvaizdas buvo Anglijos Liberalų diskusijų klubo (Whig club) dovana į Ameriką antrą kartą išvykstančiam T. Kosciuškai.

NČDM Mg–1765

A.V.